شناخت اجمالی حجر بن عدی کندی

یکى از قبایلى که در کوفه مى زیستکندهبود.حجررا به سبب آن که از این قبیله بود.حجربن عدى کندىمى گفتند.
چون اهل خیر مى گذاشت ،بهحجر الخیرنیز معروف بود.
پیش اسلام به دنیا آمده بود؛امادر سال هاى آخر عمر رسول خدا صلى الله علیه و آله توفیق یافت که مسلمان شود.از اینرو،بهره گیرى وى از حضور پیامبر،چندسالى بیش نبود؛اما پیوسته در عمر خویش ،پیکارگرىدر راه حق بود.در جنگ قادسیه در زمان خلیفه دوم حضور داشت و فاتحمرج عذاربود.(2)
وى ،عابدىپارسا،مجاهدى ظلم ستیز،آمر به معروف و ناهى از منکر بود و از پیامبر خدا وامیرمؤمنان حدیث روایت مى کرد.او شیفته نماز و نیایش ‍ ،مستجاب الدعوه و از اصحاببرجسته پیامبر خدا صلى الله علیه و آله بود.چنان دلباخته زهد و عبادت و نماز و روزهبود که او راراهب اصحاب محمدمى گفتند(3).هم در زیبایى چهره ،از خوش سیماترین مردان کوفهبود(4)و هم در زیبایى روح و کمال اخلاقى ،از نوادرروزگار به شمار مى رفت .
گر تولد او را آنچنان که گفته اند - در عصر جاهلیتبدانیم ،هنگامى که پس ‍ از فتح مکه به اسلام گروید،حدود 27 سال داشت .هر چند دیراسلام آورد و در سن او در آن هنگام چندان زیاد نبود،ولى در عمق ایمان و صداقت عقیدهو باور استوار نسبت به دین خدا رسالت پیامبر،از بسیارى از کهن سالان و سابقه دارانپیشتر و بارزتر بود.
به تعبیر مرحومسیّدمحسن امین:حجر،از نیکان صحابه بود،فرماندهى شجاع ،بلند همت ،عابد و زاهد ،مستجابالدعوه ،عارف به خدا،مطیع محض فرمان پروردگار،حق گوى صریح ،ظلم ستیز صبور،بى هراساز شهادت ،ایثارگر در راه خدا واز هواداران خالص امیرالمؤمنین علیه السلام بود.اینکه از سوى حضرت على علیه السلام به فرماندهى سپاه در جنگ جمل و صفین برگزیدهشد،نشانه شجاعت اوست .حاضر بود که بمیرد ،ولى خوارى و ذلت نپذیرد .آغوش به روىشهادت گشود؛اما حاضر نشد از على علیه السلام بیزارى بجوید و خود را از مرگ برهاند وحاضر شد که پسرش پیش از خودش شهید شود ،تا مبادا با دیدن تیغ جلاد بالاى سر پدرش ،سست شود و دست از ولاى على بردارد... .(5)
اینها گوشه اى ازفضیلت هاى اخلاقى و روحى حجربن عدى است ،که او را شایسته الگو بودن براى هر مسلمانحق جو و شهادت طب و وفادار به آرمان هاى والا ساخته است.

 منبع : آشناى با اسوه ها (حجر بن عدى)

مولف : جواد محدثی

/ 4 نظر / 92 بازدید
مریم فخیمی

سلام.مرسی به یادم هستی! چندباراومدم اما بلاگتون بازنشدودست ازپادرازتررفتم!! چشم دراولین فرصت این کاروانجام میدم! موفق باشی

طلبه امام زمان

سلام علیکم از وبلاگ شما دیدن کردم وبلاگ خوبی دارید امیدوارم به وب من هم بیایید و از مطالب آن استفاده کنید. مطالبی درمورد علما و عرفای بزرگ با تهیه ی عکس و سخنرانی ها و دستورات عرفانی آنها که انشاء الله مورد استفاده تان باشد. طلبه امام زمان

کوروش

سلام. لطفا وبلاگ مرا بخوانید و به دیگران معرفی کنید. ممنون http://pishguimohammad.blogfa.com

سید نواب دولتخواه

سایت بسیار جالب و آموزنده ای دارید.موفق باشید