gloat

gloat

http://gloat.persianblog.ir

علم الهدی

علم الهدی

برای شادی روح شهدا صلوات محمدی ختم کن

علم الهدی

 
کاربر مهمان، خوش آمديد!   امروز  
 
فهرست اصلی
لینکهای سریع
صفحه اول
آرشیو
ایمیل
موضوعات

آرشیو مطالب

لینکستان
اگر می خواهید با وبسایت ما تبادل لینک کنید لینک ما را با نام " علم الهدی " قرار دهید و در بخش تماس با ما و یا نظرات لینک خود را قرار دهید.
آرشیو تماس با ما


خواص طبی برخی از گیاهان

اثر خواب‏آور بعضى از گیاهان

 (سنبل‏الطیب)

برخى از گیاهان مانند (سنبل‏الطیب) (1) آرام‏بخش و تاحدودى‏خواب‏آور هستند. اینها چون اثر داروهاى خواب‏آور و مسکن‏را افزایش مى‏دهند بنابراین مصرف داروهاى آرام‏بخش توام بامصرف این گیاهان ممکن ست‏بالقوه خطرناک باشد. گاهى ممکن است‏خواب طولانى شود، تطابق جسمى و روانى از بین برود به‏طورى که‏هنگام رانندگى و یا موقع بکار انداختن ماشین‏آلات اشکال پیش‏بیاید به ویژه اگر با داروهاى نسبتا قدیمى (که امروزه کمترمصرف مى‏شوند) مانند «سکوباربیتال و فنوبار بیتال‏» (2) همراه‏باشند. بنابراین توصیه مى‏شود که آرام‏بخش‏هاى گیاهى را نباید باآرام‏بخش‏هاى شیمیائى با هم مصرف کرد.


سنبل‏الطیب که نام علمى آن «والرین مى‏باشد،فیسینالیس‏» (3) گیاهى است که براى بهتر کردن خواب توصیه مى‏شود.

در سال 1985م در آلمان کمیسیونى به نام (اى) مقدار 2 تا 3 گرم‏از این گیاه را در درمان بى‏قرارى و اختلال در خواب بر اثرناراحتى اعصاب را سودمند یافتند.

به هر حال برخى از صاحب‏نظران بر این باورند که چند هفته پس ازشروع درمان، اثر این گیاه بر خواب آشکار مى‏شود.

همان‏گونه که یادآورى کردیم، گیاهان دیگر نیز مانند «پاسى‏فلورین‏» (4) یا گل ساعت‏براى خواب سودمند هستند.

داروهاى گیاهى موقع مسافرت

هنگام مسافرت به سبب خوردن غذاهاى غیر معمول، در جاها و یاساعات غیر معمول ممکن است معده ناراحت‏شود. آخر معده از چدن‏ساخته نشده است که هر چیز را در آن بریزند تحمل نماید.

خوشبختانه برخى از گیاهان داروئى مى‏توانند در پیش‏گیرى ازناراحتى معده موثر باشند:

بابونه

در راس این گیاهان بابونه قرار دارد.

در گل بابونه وجودنوئیدهائى‏» (5) دارند. اینها ترکیباتى‏هستند که انقباض دردناک معده را کاهش مى‏دهند. روغن فرار آنها،تورم را کم مى‏کند و از نفخ روده مى‏کاهد.

گل بابونه تازه خشک شده بهتر است.

آن شامل تارهاى گل و مقدار کمى از مواد اطراف گل است، دقت‏کنید که مرکز زرد سر گل‏هاى کوچک توخالى باشد نه پر که این‏بهترین نوع گل بابونه است.

یک قاشق قهوه‏خورى گلهاى خرد شده بابونه را براى هر یک فنجان‏آب‏جوش بریزید مثلا اگر بخواهید چهار فنجان درست کنید چهار قاشق‏گل را به داخل آبى که مقدار آن چهار فنجان باشد بریزید، روى‏آن را بپوشانید و 15 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس آن رابپالائید (یعنى از صافى بگذرانید) و یک فنجان از آن را وسط غذامیل نمائید(روزى سه تا چهار فنجان).

نفخ معده را با نعناع برطرف کنید

نعناع باعث آروغ زدن مى‏شود که این خود نفخ معده را برطرف‏مى‏کند یک قاشق قهوه‏خورى برگهاى خشک کرده شده نعناع را در یک‏فنجان نیمه‏پر از آب جوشان برزید و بهم بزنید. مدت 5 تا 10دقیقه آن را بپوشانید و سپس بپالائید. و 3 یا 4 بار در روز وهر بار یک قاشق قهوه‏خورى از آن را میل نمائید.

در کسانى که ترشى معده به مرى برمى‏گردد و به اصطلاح ترش‏میکنند، ممکن است از خوردن چاى نعناع احساس ناراحتى بکنند.

بادیان و زیره (7) سیاه هر یک از اینها نیز در رفع‏سوء هاضمه موثر هستند. چاى هرکدام از اینها خوش‏مزه است. براى‏درست کردن چاى هر یک از آنها، یکى از آنها را انتخاب کنید ویک قاشق قهوه‏خورى در یک فنجان آب جوش بریزید، بهم بزنید، روى‏آن را بپوشانید و مدت 15 دقیقه صبر کنید و پیش از نوشیدن‏بپالائید.

خاصیت ضد انعقادى برخى از گیاهان برخى از گیاهان زمان انعقادیعنى مدت لخته شدن خون را افزایش مى‏دهند.

مى‏دانیم که لخته خون و گیر کردن آن در رگهاى کوچک قلب و مغز،باعث‏سکته مغزى و حمله قلبى مى‏گردد در صورتى که رقیق شدن خون‏از بهم چسبیدن «پلاکت‏ها» و در نتیجه از لخته شدن خون جلوگیرى‏مى‏کند. برخى از گیاهان مانند سیر، زنجبیل و پونه داراى چنین‏خاصیتى هستند.

توجه

اگر تحت درمان با داروهاى ضد انعقاد خون هستید، باید در خوردن‏گیاهان یاد شده افراط نکنید و نیز اگر تحت عمل جراحى قرارخواهید گرفت و یا دندان شما کشیده خواهد شد، بهتر است، چندروز از خوردن آنها خوددارى کنید.

آیا گیاهان مى‏توانند در مبارزه با سرطان سودمند باشند؟

پاسخ برخى از کارشناسان در مورد پرسش بالا مثبت است. آنان درمبارزه با سرطان چنین رویائى را در سر مى‏پرورانند.

از آنجائى که هر دردى را دوائى هست،به احتمال قوى در پژوهش‏سرطان به این نتیجه خواهند رسید که گیاهان در درمان سرطان‏بسیار موثر است. این یک تئورى یا نظریه خیالبافانه یابلندپروازانه نیست‏بلکه نظر کارشناسان پرآوازه سرطان است.

امروزه عده‏اى از کارشناسان برجسته و نامدار در این رشته، روى‏اثر گیاهانى مانند «جنسنگ‏» (8) -گیاهى است چینى- زردچوبه، وقارچ از نوع «ریشى‏» و تعداد دیگرى از گیاهان تحقیق مى‏کنند.

اما واقعیت این است که در حال حاضر شواهدى نیست که گیاهى‏بتواند سرطان را بهبود بخشد، و هنوز دلیلى وجود ندارد که‏گیاهى بتواند به تنهائى اثرى بر روى سرطان داشته باشد، اما درعین‏حال دلائلى وجود دارند که گیاهان مى‏توانند در این بیمارى‏موثر باشند و دوشادوش درمانهاى معمولى سرطان مانند شیمى‏درمانى‏و پرتودرمانى، پیشرفت‏سرطان را متوقف نمایند و این نوع درمان‏ترکیبى مى‏تواند باعث راحتى در کیفیت زندگى بیمار و در برخى ازموارد سبب توقف پیشرفت‏سرطان بشود.

گرچه در این مورد نیز باید سالها پژوهش شود ولى تا کنون نتایج‏امیدبخشى نیز در بکار بردن گیاهان، توام با درمانهاى معمولى‏شیمى‏درمانى و پرتودرمانى به دست آمده است.

دلیل این که تاکنون در این باره کمتر بحث‏شده، این است که‏هنوز نتایج قطعى به دست نیامده است و انگهى درمانگاههاى معتبرجهان که از چنین شیوه‏هائى استفاده مى‏کنند، از ترس عیب‏جوئى وسرزنش همکارانى که به این‏گونه مداوا اعتقاد ندارند، نتیجه‏مطالعات و پژوهش‏هاى خود را تا رسیدن به هدف مطلوب منتشرنمى‏کنند.

ظهور فرضیه‏هاى تازه در این مورد

آیا گیاهان طبى مى‏توانند سرطان فعال را درمان کنند؟ آیا آنهامى‏توانند از عود سرطان درمان شده جلوگیرى نمایند؟ در حال حاضراینها نظریه‏هائى هستند که ارائه شده‏اند. این نظریه‏ها به وسیله‏شواهد و دلایل کافى مورد پشتیبانى قرار مى‏گیرند.

گیاهان ممکن است، به‏طور غیر مستقیم، سرطان را به سبب تحریک‏دستگاه دفاعى بدن دفع بکنند. در سالهاى اخیر دانشوران‏کوشیده‏اند مواد موثره گیاهان را که عملا ضد سرطان است، پیداکنند به‏طورى که در«لایکوین‏» (11) گوجه فرنگى که چنین خاصیتى دارند،یافته‏اند.

در گیاهان ده‏ها نوع از این مواد شیمیائى وجود دارند که ممکن‏است‏بمانند داروهاى شیمیائى داراى اثر درمانى باشند. تاکنون‏چندین داروى ضد سرطان از گیاهان تهیه کرده‏اند که معروف‏ترین‏آنها است «توکسول‏» (12) که از درخت «صور» (13) یا سرخداراستخراج شده است.

در واقع حدود 25% داروها که روزانه بر علیه بیماریها بکارمى‏روند، اساسا از گیاهان تهیه مى‏شوند. بسیارى از این گیاهان‏شیمیائى یا داروئى براى پیش‏گیرى از سرطان، آنهم غالبا به سبب‏مسدود کردن عمل سرطان‏زائى بکار مى‏روند.

به سخن دیگر این که از آزار رساندن مواد سرطان‏زا به یاخته‏هاى‏بدن که باعث‏شروع بیمارى مى‏شود، جلوگیرى مى‏نمایند. به‏طور مثال‏مطالعه روى سیر و پیاز نشان داده است که اینها داراى موادى‏هستند که باعث تسهیل خروج مواد سرطان‏زا از بدن مى‏شوند. و نیزاز تکثیر یاخته‏هاى سرطانى جلوگیرى مى‏کنند.

پژوهشگران مى‏گویند بین خوردن سیر و پیاز و کم شدن خطر بروزسرطان ارتباطى وجود دارد و نیز دانشوران بر این باورند وقتى‏که درمانهاى معمولى مانند پرتودرمانى و شیمى‏درمانى سرطان رابهبود مى‏بخشند، این گیاهان ممکن است از عود بیمارى جلوگیرى‏کنند.

 

نظرات ()
مهدی دانایی فرد ۱۳۸٧/۱٢/۱٢

آخرین مطالب ارسالی
نفاق
چند معجزه از امام جواد
شناخت اجمالی حجر بن عدی کندی
معناى مودّت اهل بیت (ع ) و دلیل لزوم آن
امامت روح اسلام است
احادیث وجوب ترس از خدا
عوامل ورود به بهشت
در هر سرزمینى قبرى خواهد بود
گریه بر شهید
عضو شو n96 جایزه بگیر
درباره وب
علم الهدی

آمار کاربران
 
چه کسانی به ما لینک دادند؟

نوسندگان


لینک دوستان

بخش ویژه


صفحه اصلي  |  آرشیو |  لینکستان  |  تماس با ما
 Design By ParsTheme & Publish By ParsTheme


www.rapfa.com

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب پرشین بلاگ