gloat

gloat

http://gloat.persianblog.ir

علم الهدی

علم الهدی

برای شادی روح شهدا صلوات محمدی ختم کن

علم الهدی

 
کاربر مهمان، خوش آمديد!   امروز  
 
فهرست اصلی
لینکهای سریع
صفحه اول
آرشیو
ایمیل
موضوعات

آرشیو مطالب

لینکستان
اگر می خواهید با وبسایت ما تبادل لینک کنید لینک ما را با نام " علم الهدی " قرار دهید و در بخش تماس با ما و یا نظرات لینک خود را قرار دهید.
آرشیو تماس با ما


جغرافیای ایران

فلات ایران که محدوده ى طبیعى و پهنه ى بزرگ رویدادهاى تاریخ اقتصادى - اجتماعى ایران و مرکز فعالیت قوم ایرانى بوده است ، از شرق و غرب بین دره ى سند و سرزمین میان رودان (بین النهرین ) و از طرف شمال ، بین ترکمنستان و دریاى خزر و ماوراى قفقاز و آمو دریا (رود جیحون )، از طرف جنوب ، به خلیج فارس و دریاى عمان منتهى مى گردد که مجموعا حدود 000/600/2 کیلومتر مربع مساحت آن مى باشد که قریب 63 یا 000/648/1 کیلومتر مربع آن ، مساحت ایران کنونى است .


سرزمین کنونى ایران از نظر شرایط مختلف جغرافیایى ، یعنى پستى و بلندى زمین ، آب و هوا و اقلیم ، میزان رطوبت ، نوع گیاهان و جانداران ، استعداد خاک و منابع زیر زمینى داراى وضع بسیار متفاوت مى باشد.
در ایران ، از نظر پستى و بلندى سه رشته کوهستان وجود دارد: در شمال ، رشته جبال البرز که از دنباله ى کوه هاى قفقاز و ارمنستان منشعب مى شود و تا ساحل جنوبى دریاى خزر و سپس شمال خراسان امتداد مى یابد. بلندترین ارتفاع جبال البرز، قله ى آتشفشان دماوند با (654/5) متر ارتفاع مى باشد و به وسیله ى کوه بابا که در شمال افغانستان واقع و بلندترین قله ى آن (964/4 متر است که همه ى فصول سال از برف پوشیده مى باشد) به کوه هاى هندوکش و در ادامه به هیمالیا مى پیوندد.
از شمال غرب ایران رشته کوه هاى زاگرس شروع و پس از عبور از غرب و جنوب ، در امتداد خلیج فارس ، به دریاى عمان مى رسد و به موازات ساحل اقیانوس هند تقریبا تا مصب رود سند امتداد مى یابد. (1) این رشته کوه ها در ایران هزار کیلومتر طول و تا دویست متر عرض دارد. (2)
گذشته از این دو ناحیه کوهستانى ، نواحى کوه هاى مرکزى و کوه هاى مرزى را در مشرق باید ذکر کرد که اغلب کوه هاى این نواحى ، به عکس ارتفاعات شمال و غرب ، بایر و برهنه بوده و کمتر گیاه دایمى در آن ها مشاهده مى شود.
این رشته کوه ها که در دو جانب فلات ایران کشیده شده اند، متعلق به دوران سوم زمین شناسى مى باشند که داراى ذخایر بسیار گرانبها هستند که حتى در جهان باستان نیز ارتش آن شناخته شده بوده است . به طورى که محققین در مورد سیر تکوینى این ناهموارى ها اظهار نظر مى نماید، یک دوم مساحت ایران را کوهستان تشکیل مى دهد که با پیدایش کوه هاى جنوب اروپا و آسیا همزمان بوده است . دو عامل در شکل گیرى این کوه ها موثر بوده اند: یکى عامل معرفت الارضى قاره ى اروپا و آسیا و دیگرى ، امواج آتشفشانى ها.
وضع استقرار زمین ایران ، یعنى سراشیبى زمین با شیبى ملایم از جنوب به طرف شمال قرار گرفته است . در حالى که بلندى زمین در کرمان از سطح دریا 659/1 متر، شیراز 530/1، تهران 160/1، مشهد 039/1 و تبریز 340/1 متر است ، فرازى اصفهان و یزد 590/1 متر مى باشد.
مرکز این فلات را بیابانى پهناور در بر گرفته که فرورفتگى آن از نواحى اطراف بیش تر است ، اما فرازى آن 609 متر بالاتر از سطح دریاست .
فلات ایران را دره هایى تشکیل مى دهد که تا حد زیادى پر از لایه هاى رسوبى است که به طور یکنواخت بر روى هم قرار گرفته اند و در پایین ترین لایه ، آمیخته اى به هم فشرده از ریگ و شن و خاک است و مى توان از میان آن ، بى آن که به لایه ى دیگرى برخورد، چاه ها و دالان هاى زیرزمینى حفر کرده از این رو، ظاهرا فلات ایران پیش از دوران چهارم زمین شناسى زیر آب بوده است .
نواحى مرکزى ایران فوق العاده خشک و کویرى است که از این میان ، کویر مرکزى خشک ترین نقطه ى کره ى ارض مى باشد و کوه هاى مرتفع اطراف آن مانع رسیدن ابرها به درون فلات مى شوند.
کویر نمک از نظر ساختمانى ، با کویر لوت تفاوت بسیار دارد، چه کویر لوت حفره اى است که در اثر شکستگى طبقات زمین احداث شده در حالى که کویر نمک یک چاله ى بزرگ زمین شناسى مى باشد.
قسمت اعظم کویر نمک را شن و سنگ ریزه پوشانده است که اغلب دستخوش باد قرار مى گیرد و توفان هاى شدید، شن هاى آمیخته به نمک را مانند امواج دریا به حرکت درآورده ، گاهى تپه هاى طولانى تا ارتفاع چهل متر از خود به جاى مى گذارد.
این تپه هاى شنى که در اثر وزش باد تغییر مکان مى دهند به تپه هاى ریگ روان معروف است و براى کاروان ها و آبادى هاى اطراف کویر خطرناک مى باشد.
مقدار بارندگى در این نواحى حدود 100 میلیمتر و اختلاف درجه حرارت در شبانه روز در طول سال ، خیلى زیاد - بین صفر تا هفتاد درجه - مى باشد.
به نظر مى رسد عواملى که در کیفیت آب و هواى ایران موثر مى باشد، مى توان به دو دسته تقسیم نمود: دسته اصلى و دسته فرعى .
دسته اصلى مانند: عرض جغرافیایى ، حرارت ، جریان هاى هوایى ، رطوبت و باران دسته فرعى مانند: دریاها، پوشش گیاهى و از این قبیل .
منابع آبى ایران  
شبکه آب هاى روان ایران در وسعت بسیار زیادى در سطح ایران پراکنده است و مى توان آن ها را از نظر مقدار آبه به دو دسته تقسیم نمود: اول ؛ آب هاى روان یا رودهاى دایمى که پیوسته و به طور دایم در بستر رودها جریان دارد و داراى آبگیر مشخص مى باشند. دوم ، رودهاى موقت یا فصلى (موسمى ) که در فصول پرباران داراى آب بوده و در سایر فصول کم آب ، بلکه خشک مى باشند و برخى داراى آبگیر مشخص هم نیستند.
رودهایى که در خاک ایران جریان دارند و به دریاى خزر مى ریزند، عبارتند از رود ارس ، سفید رود، رود چالوس ، رود سه هزار، رود هراز، رودخانه بابل ، رود تالار، رود تجن ، رود گرگان ، رود اترک ، رود قره سو و رود نکا. علاوه بر رودهاى مذکور، رودهاى کوچک دیگرى در حوزه ى آبریز دریاى خزر جریان داشته و به دریا مى ریزند که از میان آن ها، آن دسته را که فقط از نظر ماهیگیرى و آبیارى داراى اهمیت مى باشند مى توان به شرح زیر نام برد:
بالهارود، آستارا رود، شقا رود، طالش رود، شلمان رود، سیاهکل رود، کیارود، صفا رود، تشتارود، سرداب رود، خیر رود، کلارود، گرماب رود و چند رود کوچک دیگر.
مهم ترین رودهاى حوضه ى آبریز خلیج فارس را مى توان به شرح زیر برشمرد:
اروند رود، رود گاماساب ، رود کارون ، رود دز، رود جراحى ، ورد هندیجان ، رود دلکى ، رودمند، رودهاى شور و میناب ، رودهاى مهران و تابنده .
حوضه ى رودخانه هاى داخلى و کنارى ایران عبارتند از: زرینه رود، سیمینه رود، تلخ رود، صافى رود، جاجرود، رود کرج ، رود شور، رود مسیله ، زاینده رود، رود کر که به ترتیب به آبریزهاى دریاچه ى ارومیه ، آبریز حوضه ى مسیله ، آبریز دریاچه ى حوض السلطان و حوض مره ، آبریز باتلاق گاوخونى و آب ریز دریاچه ى بختگان مى ریزند.
منابع زیرزمینى ایران  
ایران داراى منابع زیرزمینى ، ذخایر بسیار غنى نظیر آهن ، مس ، قلع ، سرب ، نفت ، ذغال سنگ ، اورانیوم ، طلا، نقره و سنگ هاى قیمتى مانند فیروزه ، سنگ لاجورد و عقیق مى باشد که از دوران هاى قدیم مورد استفاده بوده و توجه ملل باستانى نظیر آشور را به خود جلب مى کرده است .
نفت و گاز که مهم ترین ذخیره تحت الارضى ایران مى باشند داراى مقام ویژه اى در اقتصاد ایران بوده و بنابر آخرین برآوردهاى کان هان ایران ، داراى حدود یازده میلیارد تن ذخیره نفتى مى باشد که معادل 13 نفت جهان و نزدیک به 25 ذخیره ى نفتى کشورهاى خاورمیانه است .
شرایط جغرافیایى ایران  
شرایط جغرافیایى بسیار متفاوت و مختلف ایران که در حقیقت وضعیت یک شبه قاره را به آن داده است عامل بسیار مهم در مسیر وقایع و رویدادهاى تاریخ اقتصادى و اجتماعى و فرهنگى این سرزمین بوده است .
خاک ایران به دلیل وسعت و موقعیت استراتژیک اش ، شرق و غرب جهان باستان را به یکدیگر متصل مى نمود و از این طریق ، علاوه بر این که سبب انتقال فرهنگ و تمدن شرق و غرب گردید، در عرصه ى اقتصادى و روابط بازرگانى و تجارى ، نقش بسیار مهمى را ایفا مى نمود. (3)
از سوى دیگر شرایط بسیار متفاوت و متغیر آب و هوایى ایران سبب گردیده که اقوام مختلف این سرزمین در شرایط کاملا متفاوت از یکدیگر، با فرهنگ هاى گوناگون و متنوع به سر برده و هر یک داراى ویژگى هاى کاملا بارز از یکدیگر به لحاظ اقتصادى ، اجتماعى و فرهنگى باشند.

نظرات ()
مهدی دانایی فرد ۱۳۸٧/۱٢/٤

آخرین مطالب ارسالی
نفاق
چند معجزه از امام جواد
شناخت اجمالی حجر بن عدی کندی
معناى مودّت اهل بیت (ع ) و دلیل لزوم آن
امامت روح اسلام است
احادیث وجوب ترس از خدا
عوامل ورود به بهشت
در هر سرزمینى قبرى خواهد بود
گریه بر شهید
عضو شو n96 جایزه بگیر
درباره وب
علم الهدی

آمار کاربران
 
چه کسانی به ما لینک دادند؟

نوسندگان


لینک دوستان

بخش ویژه


صفحه اصلي  |  آرشیو |  لینکستان  |  تماس با ما
 Design By ParsTheme & Publish By ParsTheme


www.rapfa.com

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب پرشین بلاگ