gloat

gloat

http://gloat.persianblog.ir

علم الهدی

علم الهدی

برای شادی روح شهدا صلوات محمدی ختم کن

علم الهدی

 
کاربر مهمان، خوش آمديد!   امروز  
 
فهرست اصلی
لینکهای سریع
صفحه اول
آرشیو
ایمیل
موضوعات

آرشیو مطالب

لینکستان
اگر می خواهید با وبسایت ما تبادل لینک کنید لینک ما را با نام " علم الهدی " قرار دهید و در بخش تماس با ما و یا نظرات لینک خود را قرار دهید.
آرشیو تماس با ما


صفات ، اخلاق و عبادات عام و مطلق امام حسین علیه السلام

منظور از صفات ، اخلاق و عبادات ؛ صفات مربوط به امامت نمى باشد، که عقل را به کنه آنها راهى نیست ؛ بلکه بیان دو نوع از خصوصیات آن حضرت است :
الف : صفات و عبادات مطلق امام در طول عمر شریفشان
ب : ویژگى آن صفات و عبادات در روز عاشورا.
تفصیل هر یک از خصوصیات به این شرح است :


امام هرگز تن به ذلت نمى دهند
امام حسین علیه السلام در این باره ویژگى خاصى دارند. وقتى از آن حضرت خواستند که حکم یزید و پسر زیاد را بپذیرد، فرمود: نه ، هرگز، به خدا قسم ، ذلیلانه بیعت نمى کنم و مانند بردگان اقرار نمى نمایم .
تا جایى که گفته اند: این حسین علیه السلام بود که نپذیرفتن ظلم را سنت نهاد و همه کسانى که تن به ذلت نمى دهند به آن حضرت اقتداء مى کنند.
امام حسین و شجاعت
در این باره امام ویژگى خاصى دارند؛ از این رو گفته اند: شجاعت حسینى . در روز عاشورا آن چنان شجاعتى از امام حسین علیه السلام بروز کرد، که از هیچ کس سر نزده است ؛ حتى از پدر بزرگوارش که به کرار معروف است و دیگرانى که به شجاعت شهرت دارند، چنین حالتى رخ نداد.

امام حسین و عبادت
عبادت امام نیز حالت خاصى دارد که از زمانى که در شکم مادر بودند و مادر از ایشان ذکر و تسبیح مى شنید، تا زمانى که سر مبارکشان بر نیزه ها رفت ، ادامه داشت .
و این ویژگى علاوه بر آن چیزى است که امام سجاد علیه السلام - وقتى به او گفته شد چقدر فرزندان پدرت اندک است - فرمودند: در شگفتم چگونه کسى که در هر شب هزار رکعت نماز مى خواند، فرزندى داشته باشد.
امام و احترام به سائل
امام حسین علیه السلام ، هنگام بخشش به سائل دچار شرم و حیا مى شدند و بر او رفت مى کردند. حکایت یک عرب بادیه نشین که از امام ضمن خواندن ابیاتى درخواستى کرد، از آن جمله است . حضرت وارد خانه شدند و چهار هزار درهم در عبایشان پیچیدند و آن را به خاطر شرم و حیا از سائل از شکاف در خانه به او دادند و گفتند: بگیر، من از تو معذرت مى خواهم که اگر در آینده مال و ثروتى به دست آوردیم ، ابر رحمت ما بر تو خواهد بارید؛ اما چه کنم که زمانه متحول است و ما از مال و دنیا اندکى داریم .
نمونه دیگر این که امام به سائلى هزار (درهم ) دادند. سائل آن را گرفت و شروع به شمارش آن کرد. خازن آن حضرت به او گفت : مگر چیزى فروخته اى که بهاى آن را با دقت مى شمارى ؟ گفت : بله ، آبروى خود را داده ام . امام فرمود: سه هزار به او بدهید. هزار براى اینکه سائل است . هزار درهم براى آبرویش و هزار هم براى اینکه نزد ما آمده .
نمونه سوم ؛ شخصى نامه اى به امام داد. امام حسین علیه السلام قبل از خواندن آن فرمودند: خواسته ات بر آمده است . کسى از امام پرسید: آیا ملاحظه فرمودید در نامه چه نوشته است ؟ امام فرمودند: خداوند از انتظار او در نزد من به مقدارى که نامه را بخوانم ، سؤ ال خواهد کرد.
این صفت خاص در امام به حدى بود که حتى وقتى مى خواست به جاهلى هم مطلبى را بیاموزد، از او شرم مى کرد. در روایت است که امام پیرمردى را دید که وضو را بخوبى بلد نیست ، امام خواست به او یاد بدهد، اما از اینکه او تحقیر شود، حیا مى کرد. به او فرمود: من و برادرم نزد تو وضو مى گیریم ، آنگاه تو بگو وضوى کدامیک بهتر است . امام حسن و امام حسین علیهماالسلام وضو گرفتند و آن مرد صحرانشین گفت : هر دوى شما خوب وضو مى گیرید، اما این وضو من هستم که وضو گرفتن را بلد نبودم .
امام حسین و رفع هم و غم
امام نسبت به گرفتاران و اهل غم ، رقت خاصى داشتند. روزى بر اسامه که در حال احتضار بود، وارد شدند. چون حضرت را دید آهى کشید و اظهار غم و اندوه کرد. امام علت را جویا شد. اسامه گفت : شصت هزار درهم بدهى دارم . امام فرمود: دین تو را ادا مى کنم . گفت : دوست دارم مدیون نمیرم . امام دستور داد مال را حاضر کردند و قبل از آنکه اسامه جان سپارد، آن را به طلبکارانش پرداخت کرد.
امام و اعطاى صدقات
امام حسین علیه السلام در این باره ویژگى خاصى داشت که نمونه آن در دیگران وجود ندارد. از جمله اینکه در روز عاشورا در پشت آن حضرت چین و چروک هایى دیده شد. در این باره از امام سجاد علیه السلام سؤ ال کردند، فرمودند: این زخم ها در اثر بند زنبیلى بود که با آن شبانه براى یتیمان و بیوه زنان غذا مى برد. بیننده اى گفت : پشتى که مخفیانه و شبانه براى یتیمان غذا مى برد، درهم شکسته است .
امام و اهتمام ویژه به نجات دادن از عذاب
امام حسین علیه السلام عزمى خاص در نجات دادن بندگان از عذاب الهى داشت ، و به همین خاطر سخت ترین تکالیف را برگزید تا به درجه خاصى نایل شود که شفاعتشان درباره کسانى که مستوجب کیفر شده اند، مؤ ثر واقع شود و این منظور حتى دشمنان را هم در بر مى گیرد. امام براى رفع عذاب از آنها هم سعى فرمود.
حتى امام بر روى کسى که براى جداکردن سر مبارکش آمده بود، لبخند زد و او را نصیحت فرمود!
امام حسین علیه السلام آنگاه که ملاحظه فرمود نجات دادن کلى آنها از عذاب امکان ندارد، سعى کرد، عذاب آنها را کاهش دهد. کما اینکه این قضیه درباره هرثمة بن ابى مسلم واقع شد. وقتى موعظه امام او را نجات نداد، امام حسین علیه السلام فرمود: از اینجا دور شو که ما را نبینى و صداى ما را نشنوى . امام به عبیدالله جعفى نیز همین نصیحت را فرمود.
امام حسین و شدت خوف از خدا
شدت خوف امام از خدا به حدى بود که هرگاه وضو مى گرفت رنگ چهره اش دگرگون مى شد و بدن مبارکشان به لرزه مى افتاد و مى فرمود: شایسته است که مؤ من وقتى در پیشگاه خداوند قهار قرار مى گیرد رنگ چهره اش زرد مى شود و بدنش به لرزه افتد. کسانى که این حالت را در امام مشاهده مى کردند، از این حالت ایشان در شگفت مى شدند و مى گفتند: چقدر از خدایت خوف دارى ؟! امام در جواب مى فرمود: در روز قیامت تنها کسانى در امان هستند که در دنیا از خدا خوف دارند. واى بر ما! حسین سیدالشهداء آنگاه براى عبادت خدا وضو مى گیرند از شدت خوف بدنشان مى لرزد و رنگ چهره شان زرد مى شود، اما ما به ارتکاب گناهان بزرگ مشغولیم و هیچ نگران نیستیم ؛ پس چگونه ادعا مى کنیم که حسین علیه السلام اسوه و الگوى ماست ؟!
حسین و ستایش خدا از او
خداوند امام حسین را در کتابش قرآن مجید بارها مورد مدح و ستایش قرار داده است و آن حضرت را به نفس مطمئنه ، کفل رحمت ، والامقام ترین پدرى که نیکى کردن به ایشان را امر فرموده (اما امت چقدر در حق این پدر عظیم الشاءن نیکى کردند)، کسى که مظلومانه به شهادت رسید، ذبح عظیم و کهیعص ستوده است و همچنین از حسین به فجر، زیتون و مرجان نام برده و در یمین عرش نوشته است :
حسین چراغ هدایت و کشتى نجات است . (7) کما اینکه خداوند در احادیث قدسى حسین را ستوده است ؛ خداوند در حدیثى فرموده : مبارک باد مولودى که صلوات و رحمت و برکات من بر اوست . (8)
خداوند همچنین حسین را به نور اولیاء، حجت خدا بر خلق و ذخیره براى گناهکاران توصیف فرموده است .
ستایش رسول خدا از حسین علیه السلام
پیامبر اکرم (ص ) از امام حسین علیه السلام عجیب مدح کرده اند از جمله : روزى به آن حضرت فرمودند: آفرین بر تو اى زینت آسمان ها و زمین ! ابى ابن کعب گفت : اى رسول خدا آیا غیر از تو کسى دیگرى مى تواند زینت آسمان و زمین باشد؟ پیامبر فرمود: اى ابى ! قسم به کسى که مرا به پیامبرى مبعوث کرد، مقام حسین بن على در آسمان ها برتر از زمین است . خداوند در یمین عرش نوشته است : حسین چراغ هدایت و کشتى نجات است . سپس پیامبر حسین را گرفت و گفت : اى مردم ! این حسین بن على است ، او را بشناسید و بر خود و دیگران ترجیح دهید، همان طور که خداوند او را برترى داده است . همچنین تمام پیامبران ، ملائکه و بندگان شایسته خداوند، حسین علیه السلام را ستایش کرده اند.
حسین مورد ستایش دوست و دشمن
حسین علیه السلام خصوصیت ویژه اى دارد که مورد ستایش دوست و دشمن قرار گرفته : معاویه در وصیت به یزید امام را مدح کرده ، پسر سعد در ابیاتى امام را ستوده ، قاتلان امام وقتى در مقابل حضرت ایستادند، او را مدح و ثنا گفتند.
شمر نیز از امام تعریف و تمجید کرد، آنگاه که گفت : تو را مى کشم و علم و یقین دارم که پدرت بهترین کسان بود.
کسى که سر مبارک حسین علیه السلام را بر نیزه کرد و پیش پسر زیاد آورد، نیز از امام حسین علیه السلام تعریف و ستایش کرد، او گفت : رکاب مرا پر از طلا و نقره کن که من سید بزرگى را کشته ام . من کسى را کشته ام که پدر و مادرش بهترین است .
یزید نیز در مجلس خودش ، آنگاه که همسرش هند با سر برهنه و حالتى غمگین بر او وارد شد، حسین را ستود و خطاب به هند گفت : برو و بر حسین گریه و زارى کن که حسین فریادرس قریش است ، پسر زیاد در کشتن او شتاب کرد.
وقتى یزید مى گوید: براى حسین گریه و زارى کنید، چرا ساکت هستید. پس حال کسانى که در عزاى سرور جوانان اهل بهشت شیون و زارى نمى کنند، چگونه است ؟!
حسین موجب حزن و شادى
همان طور که حسین علیه السلام موجب حزن و اندوه همه انسان هاى مؤ من به خداوند از اول آفرینش تا روز قیامت است ، خداوند او را موجب شادى و سرور همه مؤ منان نیز قرار داده است ؛ چرا که خداوند بهشت و حوران بهشتى را از نور حسین آفرید. پیامبر اکرم در حدیثى پیرامون آغاز خلقت پنج تن آل عبا فرمود: خداوند بهشت و حوریان بهشتى را از نور فرزندم حسین آفرید، نور حسین از نور خداست و او از بهشت و حوریان برتر است .

 

 

نظرات ()
مهدی دانایی فرد ۱۳۸٧/۱٢/۳

آخرین مطالب ارسالی
نفاق
چند معجزه از امام جواد
شناخت اجمالی حجر بن عدی کندی
معناى مودّت اهل بیت (ع ) و دلیل لزوم آن
امامت روح اسلام است
احادیث وجوب ترس از خدا
عوامل ورود به بهشت
در هر سرزمینى قبرى خواهد بود
گریه بر شهید
عضو شو n96 جایزه بگیر
درباره وب
علم الهدی

آمار کاربران
 
چه کسانی به ما لینک دادند؟

نوسندگان


لینک دوستان

بخش ویژه


صفحه اصلي  |  آرشیو |  لینکستان  |  تماس با ما
 Design By ParsTheme & Publish By ParsTheme


www.rapfa.com

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب پرشین بلاگ